דבר הרב

(2 הצבעות)
 • צפיות: 1079
 • הדפס
 • דוא"ל

יראת הרוממות

קרבנו

שלישי, 11 אוגוסט 2015 09:24
יראת הרוממות

לאדם המבחין במיליון דולר מונחים על הרצפה, ישנה 'בחירה' האם להתכופף ולקחת את הכסף או להתעלם ממנו. אך למעשה אפילו אם הוא סובל מלומבאגו הוא יתכופף ויחטוף באחת את הכסף. אז מהו ביאור הדברים? האם יש לאדם בחירה או לא?!

הגמרא במסכת שבת דף ל"א ע"ב מספרת על רב סימון ורב אלעזר שהיו יושבים יחדיו, כשהגיע למקום רבי יעקב בר אחא. פנה רבי אלעזר לרבי סימון ואמר לו: "הבה נקום מלפני רבי יעקב בר אחא מפני שהוא גברא דחיל חטאין וירא שמים". אמר רבי סימון לרבי אלעזר: "הבה נקום לכבודו מפני שהוא בר אורין ותלמיד חכם גדול".

 


פנה שרבי אלעזר שוב לחברו ואמר לו" "אני אומר לך הבה נקום מלפניו מפני שהוא ירא שמים ואתה אומר לי שנקום מלפניו מפני שהוא תלמיד חכם?!"
כיצד הנך משווה בין הדברים?! הרי נאמר בפסוק "יראת ה' היא אוצרו". יראת שמים היא האוצר של האדם. תורה בלא יראת שמיים אינה שווה דבר.

 


שלמה המלך אומר: "סוף דבר הכל נשמע את האלוהים ירא ואת מצוותיו שמור כי זה כל האדם". כל מטרת חיי האדם היא על מנת להיות ירא שמיים. בשביל זה האדם נוצר ובשביל זה הוא חי. להיות ירא שמיים פירושו של דבר, שכל מוחו וגופו של האדם משועבדים לקב"ה. שהאדם לא יעז לעשות כל פעולה אפילו פשוטה וקטנה מבלי רצון ה'. שכל איבריו וגידיו יהיו מוקדשים ומקודשים לרצון הבורא יתברך. יראת שמים פירושו של דבר שהאדם מגיע, כביכול, למצב בו הוא מבטל את יכולת הבחירה שלו.

 


נשאלת השאלה: אם כן, כיצד ניתן לומר כי יש לאדם יכולת בחירה בטוב או ברע?

 


התשובה היא שלאמיתו של דבר האדם יכול לחשוב ולהחליט האם הוא מעוניין לעשות מצווה או לעבור עבירה. אולם לאמיתו של דבר הוא מוכרח לבחור בטוב.
למה הדבר דומה?
לאדם שמתלבט האם להפסיק את נשימתו? מבחינה טכנית האדם שולט בגופו והוא יכול לעשות להפסיק לנשום על פי רצונו, אך לאחר מספר שניות הוא יתחיל להחליף צבעים ויאלץ להמשיך לנשום באופן סדיר. אם הוא בכל אופן יצליח להתאפק ולא לנשום, הוא יאבד את הכרתו תוך שניות ספורות ואז הוא יהיה במצב של 'בכי רע' ולא 'בחירה'.

 


לאדם ישנה 'בחירה' האם להכניס את ידו לתוך אש בוערת. מבחינה טכנית הוא יכול לעשות זאת. הוא יכול גם לגעת בכבל חשמל חשוף, אך אדם שפוי לעולם לא יעשה את הפעולות הללו.
לעומת זאת, לאדם המבחין במיליון דולר מונחים על הרצפה, ישנה 'בחירה' האם להתכופף ולקחת את הכסף או להתעלם ממנו. אך למעשה אפילו אם הוא סובל מלומבאגו הוא יתכופף ויחטוף באחת את הכסף.
אז מהו ביאור הדברים? האם יש לאדם בחירה או לא?!

 


התשובה היא: בוודאי שיש לאדם בחירה, אך מוטל עליו להביא את עצמו למצב של הבנת תפקידו בעולם עד שממילא יהיה מוכרח לבחור בטוב.

 


"אם תבקשנה ככסף וכמטמונים תחפשנה, אז תבין יראת ה'".  האדם הרוצה להגיע ליראת שמיים, עליו לחפש אחריה כמו כסף, לשאוף להיות ירא מאחד יחיד ומיוחד, לרצות להגיע ליראה מפני בעל הבירה אדון הכל! להגיע להרגשה ברורה שלא יתכן שיציר חומר אשר גווייתו כאבק דק יבוא ויעשה משהו נגד רצונו של מלך מלכי המלכים.

 


 אדם צריך לשאוף להגיע ל'יראת הרוממות' ולא רק ל'יראת העונש'. 'יראת העונש' זו יראת שמיים בדרגה נמוכה המכונה בזוהר הקדוש: "יראה רעה דא רצועה לאלקאה לחייביא". זו יראה של אדם שאינו מבין את גדולת הבורא וחושש לעשות עבירות רק משום העונש.

 


 ניתן לדמות את יראת העונש ליראה של ילד קטן החושש להכניס את אצבעו לשקע חשמלי, כי הוא יודע שאביו יעניש אותו אם יעשה זאת. הילד עדיין אינו מבין שאם יכניס את ידו לשקע החשמל, אביו כבר לא יצטרך להעניש אותו.
אולם אם נבוא לאותו ילד לאחר שנים ונאמר לו: "אתה זוכר שכשהיית קטן, אבא שלך לא הרשה לך לנגוע בחשמל. כעת אבא שלך כבר לא פה ואתה עומד ברשות עצמך. הנה, סוף סוף, אתה יכול לגעת בחשמל באופן חופשי!"

 


אין ספק שאותו אדם לא יחשוב אפילו להיענות להצעה. אמנם כשהוא היה ילד הוא נזקק לעונש כדי להימנע מהמעשה הזה, אולם עתה לאחר שהוא גדל, הוא מבין מעצמו שהמעשה הזה אינו נכון. זו 'יראת הרוממות', שבה האדם אינו עובר את  העבירה כי הוא יודע כי המעשה אינו ראוי.

 


'יראת הרוממות' זו מדרגה גבוהה שמשמעותה לפחד מהדר גאונו של הקדוש ברוך הוא.

 


הבה נתאר לעצמנו כי אנו עומדים מול הבבא סאלי עליו השלום, זכותו תגן עלינו, שבוחן אותנו בעיניו הטהורות. אנו עומדים בדחילו ורחימו, רועדים מפחד והתרגשות, מחכים למוצא פיו.
למה אנו רועדים? האם הוא למד 'אומנויות לחימה'? הרי הרב הוא זקן מופלג, שבקושי מסוגל לזוז, ממה יש לפחד?

 


זו היא 'יראת הרוממות'. אנו לא מפחדים שהוא יסב לנו צער או יזיק לנו, אנו יראים מהעוצמה הרוחנית ומהידיעה שאנו ניצבים מול אדם גדול.

אהבתם? תנסו גם את אלו

80 תגובות

 • best nike kobe id שלישי, 19 יוני 2018 22:50 פורסם ע"י best nike kobe id

  nike kd 6 supreme aunt pearl another lookair max 1 new coloursnike air max 95 neon 2010 cheap nike air max 95safari air max 90 mens
  best nike kobe id [url=http://www.jocondelux.com/31/best-nike-kobe-id]best nike kobe id[/url]

 • shoe department application שלישי, 19 יוני 2018 21:11 פורסם ע"י shoe department application

  nike sportswear ms78 le team royalnike hyperfuse air max fly bynike hyperadapt 1 0 triple whitenew ladies nike air max
  shoe department application [url=http://www.superbeautystore.com/36/shoe-department-application]shoe department application[/url]

 • nike free tr flyknit 5.0 red sky blue שלישי, 19 יוני 2018 20:04 פורסם ע"י nike free tr flyknit 5.0 red sky blue

  mens air jordan 7 redjapan triple black nmdcheap jordans size 15 16 jordans size 15air jordan retro 12 womens mint green purple
  nike free tr flyknit 5.0 red sky blue

 • nike air max youth shoes 2013 שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י nike air max youth shoes 2013

  womens nike free 4 0 flyknit shoes pink powder black 631050 605air jordan 4 fusion blackmens nike free 5.0 yellow whitecool air maxes for less cheap air maxes
  nike air max youth shoes 2013

 • mens nike roshe yeezy boost white purple שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י mens nike roshe yeezy boost white purple

  nike son of force mid winternike air max 2014 ultimate nike air maxnike hyperdunk 2015 flyknit orange greynike shox roadster netshoes
  mens nike roshe yeezy boost white purple

 • mens asics gel lyte 5 pink blue שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י mens asics gel lyte 5 pink blue

  converse chuck taylor jimi hendrix packwomens shoes nike free 3 0 v2 green gray whitekids air max sneakersauthentic jordan mags authentic jordan retros
  mens asics gel lyte 5 pink blue

 • green glow air jordan 6 שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י green glow air jordan 6

  jordans retro 6 red shoes jordans retro 6 infrared 2014nike air max 2015 singaporeprocessing for store pickupnike free 4.0 v2 womens shoes grey tropical twist
  green glow air jordan 6

 • nike air max grey glacier blue שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י nike air max grey glacier blue

  air jordan ultra fly yellow purplewomens nike air max tailwind 5 green blackair jordan 6 ln3 air jordan 6 retrojordan 11 red yeezy for sale
  nike air max grey glacier blue

 • roshe run black womens שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י roshe run black womens

  nike air max turnaround dirk nowitzki pejeremy scott x adidas originals js wings 2.0 metallic gold blacknike high top blazersenregistrer plus barkley posite max golw dans the noir violet populaires auprs des jeunes
  roshe run black womens

 • jordans for 25$ שלישי, 19 יוני 2018 05:30 פורסם ע"י jordans for 25$

  nike roshe run burgundy for salefree nike air foamposite one prm fighter jetmens nike free 3 0 v2 in cool grey white orangenike air jordan strategy
  jordans for 25$

השאר תגובה

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה