דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 932
 • הדפס
 • דוא"ל

שיוויון זכויות

קרבנו

שני, 26 אוקטובר 2015 11:24
שיוויון זכויות

בורא העולם לא ישאל אותך בשמים, מדוע לא היית אברהם אבינו, מדוע לא היית משה רבנו, מדוע לא היית דוד המלך, אבל הוא ישאל אותך למה לא היית אתה? רבי אלימלך מליז'ענסק, אחיו של רבי זושא מאניפולי, נהג לומר: "בשמיים לא ישאלו אותי מדוע לא היית זושא, אבל מה כן ישאלו אותי? ישאלו אותי מדוע לא היית אלימלך?!"

בכל אחד ואחד מאיתנו נופחה נשמה מיוחדת שיש לה תפקיד בעולם הזה. לא באנו לעולם בשביל לאכול ולשתות, לטייל ולטוס בעולם. לא נבראנו כדי להמריא לחלל או לראות עב"מים וכל מיני עצמים שנפלו מן השמיים. לא נוצרנו בשביל ללכת ליערות האמזונאס, לערוך מחקר על כל מיני חיפושיות ולקטלג אותם באופן מדעי. לא נולדנו כדי לעבור פה תהליך חיים בהמי, "סוף בהמה לשחיטה וסוף אדם למיתה", לא זו מטרת בואנו לעולם!

 


לכל אחד מאיתנו ישנה מטרה ויעוד. אם אדם היה יודע כיצד פעולותיו פועלות למעלה בשמים, הוא היה מבין איזו עוצמה טמונה בנשמתו. אדם החושב שמעשיו אינם משפיעים כלום ואומר לעצמו, "מי אני ומה אני", משול לבעל מום. פעולותיו של כל יהודי ויהודי עולות ומתרוממות לגובהי מרומים.

 


לעיתים האדם מתקנא בחברו: "תראה את היהודי הזה, כיצד הוא מתפלל, כיצד הוא לומד, מדוע אני לא כמוהו?" הוא מקבל חלישות הדעת. "תראה את זה ותראה את ההוא, ומה אני?!" ישנם אנשים האומרים לעצמם: "אני, בגלגול הזה, כבר לא אהיה שומר תורה ומצוות. אולי בגלגול הבא איוולד בבני ברק או במאה שערים ואז אזכה להיות יהודי חרדי שומר תורה ומצוות".

 


 אלו דברי הבל! מישהו ביקש ממך להיות חסיד ממאה שערים, או לחבוש כובע פרווה על הראש?! תישאר כמו שאתה ותתחיל להתנהג כמו בן של מלך. תתחיל להניח תפילין, תשמור שבת, תשמור טהרת משפחה. וכך לאט לאט, צעד אחר צעד, שעל אחרי שעל, תתחיל להבין ולהרגיש מה הם חיים של תורה, מה זה "וחי בהם", ותלמד דרך חיים.

 


אנחנו נוהגים להעריך את עצמנו על פי הסביבה. "כמה הוא שווה וכמה אני שווה". למה הדבר דומה? לאדם שילך וישאל מכונאי רכב: "למי יש תפקיד חשוב יותר, למנוע או לגלגלים, להגה או לגיר?"

 


מה אפשר לענות על שאלת הבל שכזו? הרי אי אפשר לנסוע ברכב בלי מנוע ואי אפשר לנסוע ברכב בלי גלגלים. המנוע החזק ביותר לא יכול לנוע בלי גלגלים. בלעדיהם האוטו לא זז. פנצ'ר אחד ועם כל הכבוד לאוטו המרשים שלך, ארבע על ארבע, אתה שוכב על ארבע בלא תנועה.

 


מה קרה? בסך הכול פנצ'ר, חור קטן חסר משמעות, והרכב על מנועו העוצמתי ומערכותיו החדשניות והחכמות, מושבת ומקורקע עד להודעה חדשה.

 


ספר במדבר פותח במניינם של בני ישראל. כשאני מסתכל על עצמי כבתוך הכלל, אני לא מרגיש חשוב. נכון שאני בן לעם סגולה, העם הנבחר, אבל איזו חשיבות ישנה לי כיחיד?

 


באה התורה ומונה את עם ישראל אחד לאחד להגיד לך: "נכון שיש לנו ערך מיוחד ככלל, אבל גם לך, כפרט, יש ערך עצום לאין ערוך. לכל אחד ואחד מעם ישראל, לא משנה מי הוא ומה הוא, ישנו ערך, והקדוש ברוך הוא מונה אותו באהבה אין קץ כמו שנאמר: "המוציא במספר צבאם לכולם שמות יקרא" - מתוך חיבתו חוזר ומונם בכל שעה, שכשיש חיבה יש מניין. דבר שאדם אוהב אותו, הוא סופר אותו.

 


לכל יהודי ישנן מעלות ייחודיות ותכלית המיועדת רק לו. בעבר, שלא כבזמננו, שהאניות מונעות באופן אוטומטי על ידי מנועי דלק, היו פועלים שעמלו בבטן האנייה והזינו את כבשניה בפחם כדי ליצור קיטור. בלי הפחם והקיטור האנייה לא היתה מתקדמת אפילו סנטימטר.

 


האם ניתן היה לומר כי רק הקברניט הוא זה המשיט את האנייה?! האם ניתן לומר כי המלח הניצב מול ההגה נצרך וחשוב יותר מהפועלים המיוזעים המעמיסים פחם בכבשני האנייה?! הרי האנייה זקוקה לכולם באופן שווה ולא תוכל להתקדם בלעדי אחד מהם. "מיני ומינך יתקלס עילאה". אני ואתה יחד נצרכים כדי להשיט את הספינה.

 גם בית עומד ומתפקד בזכות הבעל והאישה. אי אפשר בלי הבעל ואי אפשר בלי האישה. לכל אחד ישנו תפקיד וכל אחד צריך להכיר את מקומו. אולם חכמי האומות הגו מושג חדש המכונה "שוויון זכויות". זהו אחד ההבלים הכי גדולים שהופצו בעולם.

 


יבוא אדם וישאל שאלה: "מדוע אדם אחד נבחר לראש ממשלה, השני זוכה להיות נשיא והשלישי ממונה לרמטכ"ל? הרי יש 'שוויון זכויות', כולם אותו דבר!"

 


ברור ללא שמץ של ספק שאם ננהל את העולם בגישה אווילית שכזו, העולם יהפוך לתוהו ובוהו. אז מדוע בבעל והאישה זה שונה, מפני מה סוברים אותם חכמים בעיני עצמם שהבעל והאישה הם אותו הדבר.

 


לאישה יש את מקומה ולבעל יש את מקומו, ואף אחד מהם אינו נוגע ופוגע בסמכותו של השני. האישה מהווה את עולם הרגש, לעומת זאת הבעל מוּנַע מעולם השכל. הבעל נותן את הטון שלו, האישה נותנת את הטון שלה, וביחד הם מעצבים את דמותו של הילד ומגדלים אותו לאדם בריא מבחינה רגשית ושכלית.

 


אוי לבית שבו שני ההורים הם אותו הדבר. אין צורך לתאר אלו ילדים הם יגדלו יחדיו. ילד נזקק לרוך המנחם של אמו ולתקיפות המאזנת של אביו. זו היא השיטה העתיקה המכונה שיטת המקל והגזר. האבא משלים את האימא, האימא משלימה את האבא ואף אחד מהם לא נוגע במלכות חברו אפילו כמלוא נימה.

 


וכי בצבא יש שוויון זכויות? האם שמענו פעם על צבא שבו כולם חיילים או מפקדים?! האם צבא כזה יכול להתקיים בכלל?!

 


בעם ישראל ישנה 'אחדות' אבל לא 'אחידות'. 'אחדות' פירושה שכולנו מאוחדים, אני מעריך את מה שאתה עושה ואתה מעריך את מה שאני עושה וכל אחד מתמקד בתפקידו. אבל 'אחידות' פירושה שכולנו אותו דבר - כולם חיל רגלים, כולם חיל האוויר, כולם חיל הים. צבא מושלם מוכרח להחזיק את כל החילות ועל כל חיל מוטל להתרכז בתפקיד שלו ובהגנת הגזרה עליה הוא ממונה.

 


לכל חיל יש את הבגדים המיוחדים לו ואת הצבע שלו. האם זה הופך את הצבא להיות מפולג?!

 


חלילה! לכל אחד יש את המעמד שלו והתפקיד שלו ואף אחד לא מזלזל בחברו. גם לכל יהודי יש תפקיד משלו, אז לשם מה לקנא בשני ולהגיד מדוע הוא כזה וכזה ומדוע הוא מצליח יותר ממני?

 


בורא העולם לא ישאל אותך בשמים, מדוע לא היית אברהם אבינו, מדוע לא היית משה רבנו, מדוע לא היית דוד המלך, אבל הוא ישאל אותך למה לא היית אתה? רבי אלימלך מליז'ענסק, אחיו של רבי זושא מאניפולי, נהג לומר: "בשמיים לא ישאלו אותי מדוע לא היית זושא, אבל מה כן ישאלו אותי? ישאלו אותי מדוע לא היית אלימלך?!"

 


אל תנסה להיות מישהו אחר, תנסה להיות מי שאתה! "כל אחד ואחד חייב לומר בשבילי נברא העולם" (סנהדרין פ"ד מ"ה). מה זה בשבילי? בשבילי, ב'שביל' שלי, בדרך שלי. אל תחקה אחרים אלא תתקדם במסלול שלך. בכל מצוה שעשית, עלית בדרגה. ובכל עבירה שנמנעת מלעשותה, קנית מעלה. אם נפלת, קום ותמשיך הלאה. זו הדרך, במלחמה כמו במלחמה. ישנם גם פצועים! אבל ממשיכים להילחם הלאה.

אהבתם? תנסו גם את אלו

השאר תגובה

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה