דבר הרב

(1 הצבע)
 • צפיות: 1607
 • הדפס
 • דוא"ל

איתות מן השמיים

קרבנו

חמישי, 17 דצמבר 2015 09:18
איתות מן השמיים

הבה ונראה האם אנחנו באמת בודקים את עצמינו לראות היכן חטאנו במה טעינו שארע לנו כך וכך, או שמא תולים אנו בכל ביד המקרה ירחם ה'.

 

 

"ויגש אליו יהודה ויאמר בי אדוני ידבר נא עבדך דבר באזני אדוני ואל יחר אפך בעבדך כי כמוך כפרעה" וכו'. אומר רש"י הקדוש: אם תקניטני אהרוג אותך ואת אדונך פרעה, ובאמת הדברים תמוהים. המדרש אומר שיהודה כעס מאוד על יוסף וביקש להחריב את כל מצרים, ואומר המדרש שאמרו מלאכי השרת זה לזה בואו ונרד ונראה מלחמה בין שור לארי שכידוע השור מלך שבבהמות וארי מלך שבחיות, ובנוהג שבעולם השור מתפחד מן הארי, וכאן עומד השור ניצב מול הארי ולא חת מפניו.

 

ואומר המדרש על הפסוק: "כי הנה המלכים נועדו" זה יוסף ויהודה "עברו יחדיו" נתעברו, נתמלאו עברה וכעס זה על זה, "המה ראו כן תמהו נבהלו נחפזו אחזתם שם חיל כיולדה" וכו'. ובאמת שהדברים מצריכים ביאור, על מה כל כך כעס יהודה?

 

הרי אם נתבונן בפסוקים של פרשה קודמת נראה שיוסף התנהג איתם בצורה ממש נפלאה, שהרי אמרו למנשה "עם אשר ימצא הגביע בידו ומת ואנחנו נהיה עבדים לאדוני". ובסופו של דבר שנמצא הגביע באמתחת בנימין, והגיעו האחים אל יוסף נאמר: "ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני, מה נדבר ומה נצטדק האלוקים מצא את עוון עבדיך, הננו עבדים לאדוני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו. ויאמר חלילה לי מעשות זאת, האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד ואתם עלו לשלום אל אביכם". אם כן הרי יוסף נהג איתם לפני ולפנים משורת הדין שהרי הם הסכימו כולם להיות לו לעבדים ויוסף וויתר להם ואמר שרוצה רק את בנימין.

 

אם כן מה כל הכעס הזה של יהודה כלפי יוסף?

 

אלא צריכים אנו להבין הבנה אחת בסיסית והיא שלא מחשבותינו מחשבותם ולא דרכינו דרכיהם של הצדיקים הללו שבטי י-ה, שכל דרכיהם היו על פי מחשבות תורה ויראת שמיים. יהודה והאחים חשבו שכל זה בא להם מחמת חטא מכירת יוסף וכמו שאומר יהודה ליוסף: "האלוקים מצא את עוון עבדיך" ולכן הסכימו לקבל עליהם את גזירת שמיים אבל כאשר ראה יהודה שיוסף לא רוצה אותם לעבדים, וכל מחשבתו רק על בנימין, שהוא עצמו בנימין לא היה בחטא מכירת יוסף, הבין יהודה שזו עלילה ולכן כעס מאוד. ואדרבה כאן הוכיח שלא עוד! יותר זה לא יקרה מה שקרה עם יוסף! כולנו אחים, כולם בשביל כולם ולא עוד, לא עוד, יותר לא מפקירים אח גם אם זה יהיה במחיר חיינו.

 

אדרבה כאן עשו תשובת המשקל כנגד מה שחטאו בחטא מכירת יוסף כאן רצו לתקן והיו מוכנים להחריב את כל מצרים עבור בנימין אחיהם. וכאן המקום להתבונן ולראות איזה טוהר לב היה להם לשבטים עם אביהם שבשמיים שהיו מוכנים כולם להיות עבדים כדי לכפר על חטא מכירת יוסף, איזה טוהר לב, איזו אבירות יש כאן. אין כאן חס ושלום סתם כעס, סתם איבה אלא חשבון נפש נוקב. "האלוקים מצא את עוון עבדיך".

 

הבה ונראה האם אנחנו באמת בודקים את עצמינו לראות היכן חטאנו במה טעינו שארע לנו כך וכך, או שמא תולים אנו בכל ביד המקרה ירחם ה'. צריכים להתחזק במאוד מאוד באמונה וביטחון בהשם יתברך, ולדעת שהכל בכל מכל כל מאיתו יתברך ואם ארע לנו איזה דבר זה איתות מן השמיים בשבילנו כדי שניטיב את מעשינו, כדי שנתבונן ונגיע לחקר האמת ונשוב בתשובה שלמה להשם יתברך.

אהבתם? תנסו גם את אלו

120 תגובות

 • auto insurance quotes Chester VA שלישי, 22 מאי 2018 19:43 פורסם ע"י auto insurance quotes Chester VA

  Im grateful for this information. You have presented your viewpoints in an interesting, unique and insightful way. Ive read other writings on this subject matter that were dull and boring. Your article is very interesting.

 • auto insurance rates DC שלישי, 22 מאי 2018 17:00 פורסם ע"י auto insurance rates DC

  Ha! At first I didnt know what extra pair of legs you were referring to&until&oh, there they are! Nice work on the Jenny skirt. Ive been meaning to try it (or any basic pencil skirt) myself. Seeing yours reminds of how lovely they turn out.

 • non owners car insurance quotes Carrollton GA שלישי, 22 מאי 2018 16:55 פורסם ע"י non owners car insurance quotes Carrollton GA

  I just hope the On2 acquisition goes through and Google sources VP7/8 and ends this stupid format war.It's just that the a few vocal On2 shareholders think On2's worth more, but don't realize that there isn't room for 2 ruling propriatary codecs in the world - h.264 is already the king of proprietary video codecs.

 • low income auto insurance dmv Rocklin CA שלישי, 22 מאי 2018 16:22 פורסם ע"י low income auto insurance dmv Rocklin CA

  Já que tamos nisto, o meu onze:patricioj pereira carriço torsiglieri evaldop mendes, andre santosvuk valdez salomaoPostiga.O que vai jogar:patricio,abel carriço polga evaldop mendes manichej pereira valdesliedson e postiga

 • cheapest car insurance Oviedo FL שלישי, 22 מאי 2018 16:18 פורסם ע"י cheapest car insurance Oviedo FL

  AJ, how did you manage to get 2 pictures of the lava cake? I have it devoured before I take 2 steps! Also how was the polenta at Canada this year? I remember it was good last year, great the year before that, and very mediocre the previous year.

 • auto insurance Lodi CA שלישי, 22 מאי 2018 14:07 פורסם ע"י auto insurance Lodi CA

  Hi, new to your blog. I haven't heard of this condition before; clearly few have; but - well - always good to be educated!I like your writing style, I'm sure I'll be commenting again.

 • car insurance quotes Hephzibah GA שלישי, 22 מאי 2018 13:37 פורסם ע"י car insurance quotes Hephzibah GA

  He moderates any links you paste, so I have to just give you the title card. Under May 2009 go to older entries to get to this page&Botox Follow-Up/BoxingPosted: 19th May 2009 by arthur in Arthurs Thoughts, Videos, Working OutSpeed Bag video& brilliant!

 • non owners car insurance quotes Wilmington NC שלישי, 22 מאי 2018 13:15 פורסם ע"י non owners car insurance quotes Wilmington NC

  Super super cute, Becky, the scarf banner is so creative! and love these knit patterns emboss resisted! drool on the lovely ornament staging with your fab chocolate design!!

 • affordable car insurance Stevens Point WI שלישי, 22 מאי 2018 11:41 פורסם ע"י affordable car insurance Stevens Point WI

  Il existe des outils bien plus utiles (tournevis, perceuses) dont l’usage, même en informatique(configuration de salles, de cartes mères) est dangereux (méthodes de l’IRA) sans que l’on ressente le besoin d’en enseigner l’usage et les défauts. & Naturellement, ces outils ne sont pas à la mode, et il serait plus sain (pour leurs phynances, en tous cas) d’entraîner les enfants et les « adultes » à résister aux slogans de la mode& et à être fiers d’être à la fois ringards et obsoletes.

 • affordable auto insurance Washington DC שלישי, 22 מאי 2018 08:39 פורסם ע"י affordable auto insurance Washington DC

  You have the best of both worlds&a great area to take awsum photos and the great eye to appreciate it! Thanx for sharing, we stayed in Gatlinburg a few yrs ago&beautiful!

השאר תגובה

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה