דבר הרב

(3 הצבעות)
 • צפיות: 2764
 • הדפס
 • דוא"ל

איך להיפטר ממחשבות רעות בזמן התפילה?

קרבנו

רביעי, 02 מרס 2016 11:00
איך להיפטר ממחשבות רעות בזמן התפילה?

עצה לחיים: כיצד מתפטרים ממחשבות רעות ומראות לא צנועים העולים בעיני רוחנו בזמן התפילה?

 

 

באחד הימים פנה חסיד אל רבו והתלונן בפניו על בעיה המעיקה עליו עד מאוד. "מה אעשה, רבי, שבשעת התפילה עולות במוחי מחשבות חולין המסיחות את דעתי מכוונת התפילה?"

 


הרהר הרבי בדבר שעה קלה ולאחר מכן אמר: "לך, תלמידי היקר, לרעי אהובי שגם הוא רבי גדול והוא יושיעך".

 


שמח החסיד שמחה גדולה ועוד באותו היום שם פעמיו לביתו של אותו רבי. הימים ימי תחילת החורף והדרך הארוכה תבעה ממנו זמן רב. חלק מן הדרך הוא עשה ברגליו כשהקור עז מקפיא את עצמותיו. מעת לעת הזדמנה לו עגלה שהתקרבה למחוז חפצו וכך הוא יכל לתת מנוח לרגליו היגעות.

 


לבסוף לאחר מסע מפרך בו שירך את רגליו וחצה יערות ונהרות, שמח החסיד לראות את עיירת הרבי מתנוססת בקצה האופק. החסיד החיש את פעמיו לכיוון העיירה אך כשנכנס לתחומה, הערב כבר ירד ואנשים מעטים התהלכו ברחובות. בשארית כוחותיו הוא תפס בשרוולו של אחד האנשים ושאל: "היכן הוא ביתו של הרבי?"

 


עייף, רעב וקפוא מקור נעמד החסיד על מפתן בית הרבי. בידיים קפואות ובשיניים נוקשות הוא דופק על הדלת, אך הכל לשווא, אך אין קול ואין עונה. הוא מנסה שוב ושוב והולם בדלת ללא מענה - איש אינו ניגש לפתוח בפניו את הדלת.

 


החסיד אינו ממהר להתייאש. הוא מקיף את הבית ונוקש על החלונות בתקווה לעורר את תשומת ליבם של דייריו, אך כל ניסיונותיו מעלים חרס. בלית ברירה הוא מתיישב ליד הדלת, מניח לידו את תרמילו, מתעטף במעילו ומנסה להעביר את הלילה בציפייה לבוקר.

 


השעות עוברות לאט ובייסורים. מידי פעם הוא מתרומם ממשכבו ומנסה שוב לנקוש בדלת - אולי הפעם ייאותו לפתוח לו - אך הדלת סגורה ומסוגרת!

 


בבוקר, כשהשמש מאירה את העיירה, נפתחת הדלת. בפתח ניצב לא אחר מאשר הרבי המזמין אותו במאור פנים להיכנס אל הבית. "שלום עליכם, יהודי, שמחים אנו לארח אותך בצל קורתנו!"

 


החסיד הכאוב מהלילה המקפיא שעבר עליו, אינו מצליח להתאפק וקורא: "רבי, כל הלילה דפקתי ודפקתי בכל כוחותי, מדוע לא פתחם בפני את הדלת?!"

 


"אה", עונה הרבי בניחותא, "כלל גדול רציתי ללמדך, דע לך כי בעל הבית הוא המחליט למי לפתוח את הדלת ואת מי להשאיר בחוץ!"

 


החסיד נותן ברבי מבט משתומם, כשאינו מבין למה רומזים הדברים. והרבי שחש בתמיהה העולה שואל: "מדוע הגעת אלי?"

 


"הגעתי אליך כדי ללמוד כיצד לשלוט במחשבות הזרות הטורדות את מוחי בשעת התפילה!"

 


"זהו שבאתי ללמדך", משיב לו הרבי, "דע לך כי אתה בעל הבית על מוחך, ולפיכך אתה הוא הקובע אלו מחשבות יכנסו פנימה ואלו מחשבות יישארו בחוץ!"

 


כאשר אדם רוצה להתגבר על מחשבות חולין בתפילה, על מראות לא צנועים העולים בעיני רוחו, עליו להחליט למי לפתוח את הדלת. המח האנושי מאפשר לחשוב רק מחשבה אחת בכל זמן נתון, ולפיכך על האדם להחליט על מה הוא מעוניין לחשוב וממילא כל המחשבות האחרות תסתלקנה!

אהבתם? תנסו גם את אלו

השאר תגובה

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה