סיפורים מהחיים

(6 הצבעות)
 • צפיות: 5015
 • הדפס
 • דוא"ל

מכונית חדשה או שיעור תורה?

קרבנו

חמישי, 20 נובמבר 2014 13:26
מכונית חדשה או שיעור תורה?

שמי גולן ואני עוד מעט בן 18 . רציתי לספר לכם על ניסיון עצום שעמדתי בו, ושגרם לי לאהוב את הבורא ואת תורתו בצורה אדירה... לפני כשנתיים שכנעו אותי שני חברים לבוא ולשמוע שיעור תורה, זה לקח להם הרבה זמן, כי אני בן למשפחה חילונית רחוקה לחלוטין מתורה ומצוות. הורי אנשים מאוד אמידים, ואנחנו, הורי ואחי הקטן מתגוררים בוילה מפוארת באחת השכונות היוקרתיות בירושלים.

שמי גולן ואני עוד מעט בן 18 . רציתי לספר לכם על ניסיון עצום שעמדתי בו, ושגרם לי לאהוב את הבורא ואת תורתו בצורה אדירה... לפני כשנתיים שכנעו אותי שני חברים לבוא ולשמוע שיעור תורה, זה לקח להם הרבה זמן, כי אני בן למשפחה חילונית רחוקה לחלוטין מתורה ומצוות. הורי אנשים מאוד אמידים, ואנחנו, הורי ואחי הקטן מתגוררים בוילה מפוארת באחת השכונות היוקרתיות בירושלים.

 

משפחתי עונה בגדול על התואר "שני ילדים וכלב". כל כך הייתי רחוק מתורה, שכאשר נכנסתי לבית הכנסת בפעם הראשונה בחיי, רציתי מיד לברוח. הרבנים, הכיפות, ארון הקודש, הספרים, האווירה, הכל דמה בעיני למקום שאין לי קשר אליו, וכאילו שתי ידיים ענקיות דחפו אותי החוצה. חברי הושיבו אותי בכוח, תקעו לי כיפת קרטון על הראש, ואז לראשונה בחיי שמעתי שיעור תורה. למחרת, מסקרנות באתי שוב ושוב, עד שליבי נפתח לדברי תורה והלכה. כמובן שהסתרתי מהורי שאני לומד תורה, משום שהם ממש אנטי, ומדברים לא יפה על הדת. לא מזמן אבא שלי תפש אותי "על חם". הוא עבר במכוניתו בכביש הסמוך לבית הכנסת, וקלט בעיניו שאני נכנס לשם עם כיפה על ראשי. אני לא הבחנתי בו. למחרת בערב, כשעמדתי לצאת שוב, אבא פנה אלי רגוע ושלו ביקש שאשב לשוחח איתו.

 

פניו היו רציניות מתמיד, וחששתי שמא הוא שמע משהו על תחילת החזרה בתשובה שלי. אכן כן, הוא סיפר לי שאמש הוא ראה אותי נכנס לבית כנסת וחקר אותי. סיפרתי לו את האמת שאני אוהב ללמוד תורה, ושיש בה דברים אמיתיים, ושלמדתי להתפלל. אבא שתק וראיתי שהוא פגוע או מבוהל, וכמובן מאוד לא מרוצה. ואז אבא אמר לי בשיא הנעימות והחביבות, בקור רוח את המילים "גולן, אני ואמא אוהבים אותך ולא רוצים לאבד אותך, אנחנו בפירוש לא רוצים שתחזור בתשובה, ואני מציע לך הצעה שבוודאי תשמח אותך. לא מזמן עשית רישיון נהיגה, החלטנו אמא ואני לקנות לך מכונית חדשה, הכי טובה שיש, אבל בתנאי אחד, אתה מפסיק את הקשר שלך עם הדתיים והלימוד שלהם. אנחנו יודעים שמכונית תשמח אותך, וכשם שאנו רוצים לשמח אותך, אנא תשמח אותנו, ותפסיק ללמוד שם". הרגשתי באותן דקות שאני נקרע לגזרים. זה נפל עלי כמו רעם ביום בהיר, אני מאוד אוהב את הורי ומכבד אותם, אבל אני אוהב את התורה ומאמין בקב"ה. אינני רוצה לצער את הורי, אך גם לא רוצה לצער את הקב"ה. מה עושים? אני בהחלט מעוניין במכונית חדשה... אינני אחד כזה שמתנזר מתענוגי העולם הזה, הנני רחוק עדיין מלהיקרא "צדיק" אבל איך אפשר בלי שיעור תורה? כמה קשה!! אבל היצר הרע גם הוא לא הירפה. מכונית חדשה? איזו מתנה, אולי אעשה הפוגה קצרה משיעורי התורה.

 

לא נורא... "גולן" אבא היה תקיף "תחליט עכשיו, מכונית חדשה או שיעור תורה". עצמתי את העיניים חזק חזק כדי לעצור את הדמעות, לחצתי על החזה כדי שהלב לא יפרוץ משם. רציתי לבכות, להניח את הראש על הכתף של אבא וללחוש לו "אבא, התורה היא גם שלך, לא רק שלי, יש בורא בשמים, גם אתה הבן שלו... אנא רחם עלי ותן לי ללכת על פי שכלי ורגשותיי. פניתי להשם יתברך וצעקתי בשקט מתוך ריאותיי "אבא שבשמים, תן לי אומץ לענות לאבא". ואז פקחתי את עיני והודעתי לאבא "אני מצטער, אני אוהב אתכם, אני מאוד רוצה מכונית חדשה, אבל אני לא מוותר על שיעור תורה ואמונה בה', אנא תבין אותי". חשתי רוגע עצום ושמחה פנימית רקדה בתוכי לאין שיעור, אבא הורה לי לצאת. נכנסתי אחר כך לשיעור גמרא והרגשתי אור עצום בלב ובשכל. הבנתי כל מילה, הקשיתי קושיות ושמחה אינסופית מילאה את ליבי. עמדתי בניסיון וידיו של הבורא ליטפו את פני. אחרי חצות נכנסתי הביתה, וחששתי מהנורא מכל. מצעקות, מבכיות, מהאשמות, וכאן קיבלתי הפתעה. הורי ישבו בסלון, קמו, נישקו וחיבקו אותי ואמרו לי במפורש "גולן, אם זו הדרך שבחרת בה, שתצליח". ומה לגבי המכונית החדשה? מי צריך מכונית חדשה, אם הדרך שאני נוסע בה מקובלת על הורי, ומשמחת את מלך מלכי המלכים?

אהבתם? תנסו גם את אלו

 • שלישי, 21 נובמבר 2017 09:50

  בשר ועופות בחו"ל

  האם מותר לאכול עוף ברשתות מזון בחו"ל?
 • חמישי, 25 פברואר 2016 13:33

  פתיחת מוצרי מזון בשבת

  האם מותר לפתוח בקבוק בשבת? האם מותר לפתוח…
 • שני, 30 יוני 2014 18:31

  הקדמה לשיעורים

  הקדמה לסידרת השיעורים החדשים בהלכות שבת, מהות הלימוד…
 • ראשון, 09 נובמבר 2014 14:04

  מסירות נפש

  בפרשת השבוע מוצאים אנו מאורעות ממאורעות שונים, החל…
 • חמישי, 25 אוגוסט 2016 11:10

  מעלת המצוות

  שיעור חזק על מעלת המצוות
 • ראשון, 30 אוגוסט 2015 13:25

  הלכות ערב ראש השנה

  הלכות ערב ראש השנה וזמני כניסת ויציאת החג…
השאר תגובה

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה