דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 1070
 • הדפס
 • דוא"ל

לא מרובכם מכל העמים חשק ה' בכם כי אתם המעט

קרבנו

שלישי, 23 דצמבר 2014 10:56
לא מרובכם מכל העמים חשק ה' בכם כי אתם המעט

בפרשת השבוע אומרת התורה הקדושה: "ויהי מקץ שנתיים ימים ופרעה חולם והנה עומד על היאור והנה מן היאור עולות שבע פרות" וכו' אמר על כך מרן שר התורה רבינו עובדיה יוסף זכותו יגן עלינו, שתמיד חג החנוכה יחול בפרשת מקץ שיש בה רמז גדול על ניצחונם של המכבים על היוונים: שבע הפרות הדקות והרעות, רמז למכבים שהיו מעטים וחלשים ושבע הפרות הבריאות והטובות רמז ליוונים החזקים והגיבורים אוכלי החזיר, שקץ ועכבר שגופם חסון כאלונים ועם כל זאת "ותבלענה שבע הפרות הרזות את שבע הפרות השמנות והנה מראיהן רע כאשר בתחילה.

בפרשת השבוע אומרת התורה הקדושה: "ויהי מקץ שנתיים ימים ופרעה חולם והנה עומד על היאור והנה מן היאור עולות שבע פרות" וכו' אמר על כך מרן שר התורה רבינו עובדיה יוסף זכותו יגן עלינו, שתמיד חג החנוכה יחול בפרשת מקץ שיש בה רמז גדול על ניצחונם של המכבים על היוונים: שבע הפרות הדקות והרעות, רמז למכבים שהיו מעטים וחלשים ושבע הפרות הבריאות והטובות רמז ליוונים החזקים והגיבורים אוכלי החזיר, שקץ ועכבר שגופם חסון כאלונים ועם כל זאת "ותבלענה שבע הפרות הרזות את שבע הפרות השמנות והנה מראיהן רע כאשר בתחילה. זאת אומרת שגם המכבים החלשים שהיו סך הכל עדינים ולא יודעי מלחמה אלא רק עובדים בבית המקדש ומקריבים קורבנות, בכל זאת ניצחו את היוונים השמנים והחסונים, אך עם כל זאת נשארו כמות שהיו, לא נתגאו בניצחונם ולא תלו על נס את ניצחון הגופות, אלא ניצחון הקדושה, ניצחון פח השמן הקטן על החושך הגדול, חושך יוון.

 

גם בפרשת השבוע מצינו את יוסף הצדיק שאפילו שהיה בבית הסוהר, במקום השפל והנחות ביותר ועלה לגדולה מאפילה לאורה ומשעבוד לגאולה, עם כל זה למרות שבדרך כלל בנוהג שבעולם כשאדם עולה לגדולה ממקום אפל זה בחינת "עבד כי ימלוך" הוא מתנהג בצורה נוראה, יוסף הצדיק למרות הכל נשאר כמו שהיה, לא התגאה ולא ניסה להתנקם במי שפגע בו, אלא נשאר אותו יוסף הצדיק. וכמו שכתוב בפרשת שמות: "ויוסף היה במצרים" אומרים חז"ל: מהו ויוסף היה במצרים? הוא יוסף שהיה לפני אביו בצדקו ובתמימותו, הוא יוסף שהיה במצרים בצדקו מתחילתו ועד סופו. כך היא דרכם של צדיקים, אין הם מתגאים בגאוות הניצחון, אין הם מחזיקים טובה לעצמם, יודעים הם שכל מה שזכו לגדולה, לתהילה ולתפארת הכל הוא רק מאת השם יתברך. כמו שאמרו חז"ל על הפסוק: "לא מרובכם מכל העמים חשק ה' בכם כי אתם המעט" פירוש: בני חושקני בכם לפי שאתם ממעיטים עצמכם לפני. נתתי גדולה לנבוכדנאצר ונתגאה, לחירם מלך צור ונתגאה אך לעומת זאת אתם, נתתי גדולה לאברהם אמר "ואנכי עפר" למשה ואהרון אמרו "ונחנו מה", לדוד המלך ואמר "ואנכי עפר ואפר".

 

כשמתבוננים במילים הללו "חושקני בכם" מיד נתמלא ברגש עצום, השם יתברך חושק בנו, בי, בך, בנו. למה? לפי שאין אנו מתגאים אלא אנחנו יודעים תמיד לומר: לך ה' הגדולה, הגבורה והתפארת והנצח וההוד וכו'. לא כמו שמלמדים בבתי ספר שאינם שומרי תורה ומצוות לשיר בימי החנוכה: "על הניסים ועל הנפלאות אשר חוללו המכבים" חס ושלום, לא המכבים חוללו ניסים ונפלאות, אלא "על הניסים ועל הנפלאות אשר חולל ה' למכבים".

 

כך ורק כך נוכל לחנך דור לא שחצן, לא גאוותן ולא ראוותן. דור אמיתי, דור נאמנה את א-ל רוחו, רק כך לא יתנשא אחד על חבירו בכוחו, ברכושו, בחכמתו ובידיעותיו הרבים כי ידע נאמנה שכל אשר יש לי הכל בכל מכל כל שייך למי שאמר והיה העולם, ורק כך ניתן להיות אדם כשר וישר דרך שאינו הולך בדרכים עקלקלות, שיודע תמיד שיש מישהו שמסתכל עליו מלמעלה ובוחן כל מעשה וכל מחשבה. ויקוד הדין את ההר עד כדי כך שאפילו יוסף הצדיק, המאמין הגדול, הישר והנאמן נענש על שתי מילים: "זכרתני והזכרתני" בעוד שנתיים בכלא המצרי.  ויהי רצון שבורא עולם יעשה איתנו ניסים ונפלאות כמו שעשה לאבותינו בימים ההם בזמן הזה. אמן כן יהי רצון. שבת שלום וחג חנוכה שמח.                                   .

אהבתם? תנסו גם את אלו

 • שני, 07 מרס 2016 14:57

  כז' אדר א' | 7.3.16

  מה הדרך בכדי לחזור בתשובה, ולכפר על המעשים?
 • חמישי, 06 נובמבר 2014 14:15

  הדקה תשעים

  !!!הדקה תשעים לפני יום הדין ,איך ומה ניתן…
 • חמישי, 29 ספטמבר 2016 18:53

  שידור חוזר | פרשת ניצבים

  צפו בשידור חי מהשיעור באור יהודה
 • שני, 30 נובמבר -0001 02:00

  נעשה ונשמע

  מעלת קבלת התורה בתמימות של עם ישראל.
 • שלישי, 03 נובמבר 2015 10:25

  רשעים אומרים הרבה

  הרשעים יודעים רק לדבר ולדבר ולהפריח הבטחות שווא…
 • חמישי, 25 פברואר 2016 10:58

  תגדיל ראש

  צריך להגדיל ראש, ולא לחשוב רק על העולם…
על מנת להגיב התחבר למערכת

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה