דירה נאה

(1 הצבע)
 • צפיות: 2977
 • הדפס
 • דוא"ל

בצל כנפיך תסתירני

בת עמי נפתלי

חמישי, 31 מרס 2016 09:42
בצל כנפיך תסתירני

בלי להתנצל, השמש הישראלית מכה בנו, הדירה המוארת הופכת לחממה, הצילו! אפילו המזגנים נמסים, והפתרון? צל

הנה כי כן, הקיץ כבר פה וחם חם חם, הטמפרטורה מגיעה לנקודת רתיחה, השמש הקופחת מבשלת אותנו עם 90 אחוזי לחות, הזיעה ניגרת, העור נצרב, וכל מה שנותר לנו הוא לחפש מפלט מהקרינה העזה ומהחום המהביל. השמש היא אמנם מקור האור שלנו, אך בישראל היא עלולה להיות גם מקור לנזקים ולמחלות, להתייבשות ולשאר מריעין בישין. 

shutterstock 151209317

השפעתה של קרינת השמש החזקה בישראל ניכרת לא רק על הבריות הנוטפים והמתאיידים לאיטם על המדרכות הבוהקות, אלא גם על הבית ויושביו. השמש משפיעה לרעה ושוחקת חומרים שונים בתוך הבית ומחוצה לו. מבחוץ, ניכרת השחיקה בעיקר על חומרי העץ החשופים לקרינה ישירה של השמש, וכשהיא חודרת הביתה דרך החלונות, היא פוגעת ברהיטים ובחפצים. בנוסף, ידו של עמישראל על מתג המזגן קלה, וככל שהחום עולה והשמש מכה, עולה גם השימוש במיזוג אוויר, ומכאן בזבוז ניכר של משאבי אנרגיה ופגיעה אקולוגית מתמשכת.
כדי להוסיף ערך אקולוגי ולהגן על הבית מהשפעת הקרינה, ניתן להצל עליו בדרכים שונות. זווית הקרינה של השמש משתנה בהתאם לשעות היום ובמשך כל חודשי השנה. כיוון שהזוויות ידועות, אפשר לתכנן מראש אלמנטים של הצללה, שירחיקו את הקרינה מהבית בתקופת הקיץ, ובתקופת החורף ינצלו אותה ויאפשרו להכניסה פנימה לצורך חימום.
רבות הדרכים להצללה אפקטיבית על הבית: גגונים, סוככים, פרגולות, תריסים, חלונות עם זכוכית מסננת קרינה (אנטי סאן), וילונות, יריעות הצללה והצללה טבעית כמו עצים ומטפסים. אולם, כשמדובר בהצללה, יש להבחין בין הצללה על גג הבית והקירות, לבין הצללה על פתחי הבית - חלונות ודלתות.
בארץ, פני המבנה הזקוקים לתשומת לב בנושא ההצללה הם דרום וכן מזרח ומערב. צד צפון אינו זקוק להצללה. הקרינה החזקה ביותר היא, כמובן, מכיוון דרום (שעות הצהריים החמות), אך כיווני הקרינה הבעייתיים יותר לפתרון הם ממזרח וממערב, כיוון שקרינת השמש מגיעה בזווית נמוכה יותר ויש צורך באלמנט הצללה עם שטח גדול יותר. אם כן, כיצד תדעו באיזה פתרון הצללה לבחור בהתאם לתנאים בביתכם?

 


מתריסים על תריסים

תריסי ההזזה עם שלבי פלסטיק, המהווים בעיקר פתרון נגד שמש ואבק אך פחות יעילים כנגד רעש וחום, הם אחת ממכות העיצוב במדינת ישראל. השימוש השכיח בתריסים הללו, שנוטים להצהיב ולהתפורר, מכער את הסביבה וללא ספק מקנה לה מראה מונוטוני זול. נכון, ברוב המקרים, התקנת תריסים פותרת את בעיית חדירת הקרינה הישירה דרך הפתחים אל תוך הבית, אבל כאמור, לתריסים יש גם חסרונות: בניגוד להצללה שמרחיקה את הקרינה, השמש ממשיכה להקרין על התריס ועל הקירות, מחממת אותם במשך הקיץ, והחום נפלט פנימה. תריסים סגורים גם מונעים את זרימת הרוח הנעימה אל תוך הבית במיוחד בחודשי הקיץ כשזרימת האוויר חשובה, וגם מונעים את כניסת האור לתוך הבית.
לשמחתנו, עם הקידמה והופעתם של המנגנונים החשמליים, נדחקו הצידה תריסי ההזזה והגלילה הישנים, אלה שנטו להתקלקל חדשות לבקרים. תריסי גלילה חשמליים מופעלים באמצעות מתח נמוך, את מקום הרצועה המכוערת והמלוכלכת שהיתה נקרעת לעתים קרובות החליף מתג חשמלי קטן, וההפעלה שלהם נוחה ופשוטה. תריסי גלילה חשמליים הפכו לסטנדרט בעיקר בפתחים רחבים כגון יציאות למרפסות ולגינות, וקבלנים רבים מעדיפים עתה להתקין תריסי גלילה חשמליים גם בחלונות רגילים כסטנדרט.
פתרון אחר להצללה הוא בעזרת גגונים, סוככים ופרגולות שבולטים מקיר המבנה. כדאי לזכור שחוק התכנון והבנייה בישראל מאפשר לבנות בליטות - גגונים להצללה, ברוחב של עד חצי מטר מהמבנה מבלי שזה ייחשב לשטח בנוי. הפתרון הזה אינו לגמרי מספק, אך אפשר לנצל אותו בתכנון נכון ובגובה המתאים להצללה על הקירות ופתחי הבית. מבחינת זווית הקרינה בקיץ, גגון שבולט חצי מטר לכיוון דרום מספק פתרון מצוין להצללה בצהרי היום בשעות הקרינה החזקות עד לכשני מטרים מתחתיו. הצללה בעזרת גגונים, סוככים ופרגולות חוסמת את שמש הקיץ, אך לעומת זאת מאפשרת להכניס הביתה את קרני השמש החורפית הנמוכה.

 

 

משוחחים על סוככים

סוכך מבד הוא תוספת נהדרת לכל בית, הוא מגן מפני שמש וגשמים, מרחיב את שטח המגורים או האחסנה ומספק פרטיות מהשכנים. אך עם כל כך הרבה סוגי סוככי בדים, כיצד תדעו איזה מהם לרכוש? יצחק בן טובים, הבעלים של חברת סוככי השרון, חברה מקצועית עם ניסיון של כשלושה עשורים בתחום ייצור הסוככים, מסביר כי חשוב שלמוצר יהיה תקן ISO, תקן אבטחת איכות בינלאומי וכן את התקן האירופאי TUV, המבטיח שהמוצר או המתקן התעשייתי עומד בדרישות איכות ובטיחות קפדניות. חשיבות נוספת ניתנת לבדים – חשוב שכיסוי הסוכך ייוצר בחברות אמינות עם 100UV יציבות צבע ועמידות בפני גשמים עם אחריות לשנים רבות. דוגמה טובה לכך היא שימוש בבדי דראלון שנתפרים מחוטים איכותיים תוצרת גרמניה ועמידים בפני השמש הישראלית החזקה.
כמי שמייצרת ומשווקת מספר גדול של סוככי בד ומציעה מוצרים ממיטב היצרנים באירופה, ל"סוככי השרון" כמה מוצרים מובילים. אחד מהם הוא הסוכך הקלאסי – סוכך זרועות המתאים לכיסוי מרפסות, בעל תמיכה עצמית מפלדה מגולוונת וכן מפרופילים מאלומיניום איכותי, שניתן אם רוצים ל"קפלו" לתוך קסטה מאלומיניום. בסוככי זרועות, הקסטה וזרועות הסוכך נסגרות באופן מלא וכך מתאפשרת הגנה מלאה הן על הבד והן על הזרועות, כמו כן הגנה מפגעי מזג האוויר ומהצטברות לכלוך.סוכך זה, מציין בן טובים, אינו מצריך אישור מהרשות העירונית.ATIKA הוא מוצר נוסף ולמעשה מתפקד גם כסוכך וגם כפרגולה חזקה במיוחד, עמיד בפני שמש, גשם ורוחות, עשוי מפרופילים מסיביים שבתוכם נע כבל שמונע על ידי מנוע ומאפשר בכל שלב של סגירת הסוכך את מתיחת הבד. במוצר זה ניתן לבצע גם סגירה בחזית ובצדדים.
עוד מציעים ב"סוככי השרון" פרגולה חשמלית תלויה במראה סטייליסטי שמשווקת במבחר צבעים ולה מספר יתרונות: היא אינה מצריכה טיפול ותחזוקה, נתמכת על ידי מוטות לקיר ובכך משאירה את המשטח המקורה נקי. ניתן לכוונן את השלבים עד לזווית של 170 מעלות לקבלת בידוד מקסימלי מהשמש, ובחורף הפרגולה אטומה למים.
סוכך זרועות נוסף מבית "סוככי השרון" הוא Stobag מתוצרת שוויצריה, שכמו הרבה מוצרים שוויצריים מתאפיין בקו נקי ומינימליסטי ומהווה פריט עיצובי לכל דבר במצב פתיחה וסגירה גם יחד. לדברי בן טובים, מדובר בסוכך היחידי בישראל עם יכולת פריסה לאורך ארבעה מטרים וללא חיבורים, בעל טכנולוגיה המאפשרת פתיחתו באמצעות זרועות טלסקופיות חשמליות. למתגוררים באזורים גשומים, מוצע סוכך המסילות "פרפקטו", שיתרונו בעמידותו ברוחות חזקות עד 50 קשר ובגשמים חזקים. "פרפקטו" משמש בעיקר מעל חדרי זכוכית, או לכיסוי משטח במרפסת או בבריכה וכן לסגירת חורף הן לבתים פרטיים והן למסעדות והכל בהפעלה חשמלית קלה ופשוטה. למעוניינים בתאורה מרשימה ובאווירה קסומה, ממליצים ב"סוככי השרון" על סוכך לדים - סוכך זרועות חדשני המאיר את שטח הסוכך באמצעות תאורת לד מרהיבה.

 

 

מהללים את האלומיניום

פתרון הצללה נוסף ופופולרי מאוד במקומותינו הוא הפרגולה. כיום ניתן להשיג פרגולות במבחר דגמים ועיצובים ומחומרים שונים, הכל על הצורך, התנאים בשטח, ההעדפה והתקציב.
חברת עילית אלומיניום מציעה ניסיון רב וידע עשיר בתחום הצללות לבית ולגינה תוך שימוש באלומיניום. למה אלומיניום? בעבר, היה נהוג לבנות ולהתקין פרגולות מעץ. על אף החיבה שחלקכם אולי רוכשים (ובצדק) למראה העיצובי של עץ טבעי, תחזוקתו היא אינה עניין של מה בכך. עץ טבעי חשוף לנזקים רבים ומגוונים ומחייב תחזוקה שוטפת במגוון רחב של היבטים. ראשית, העץ הטבעי ניזוק מפגעי מזג האוויר, בכלל זה גשם ולחות המביאים לספיגת מים בעץ ולהתנפחותו, שמש חזקה הגורמת להתבקעותו ועוד. בנוסף לכך, העץ ניזוק ממזיקים ומטרמיטים שונים, הניזונים מכרסומו והוא חשוף למפגעים נוספים. לאור זאת, תחזוקת סוככים מעץ מחייבת עבודה רבה על מנת ליהנות ממראה עיצובי נאה של הסוכך ובפן הפרקטי, השימוש באלומיניום מבטיח לכם פרגולה עמידה לאורך שנים ללא כל תחזוקה. מההיבט האסתטי, פרגולות אלומיניום אינן נופלות ביופיין מפרגולות העשויות מחומרי הגלם השונים, אפילו מעץ. השימוש בחומר האלומיניום מאפשר גמישות עיצובית ובניית פרגולות במגוון רחב של סגנונות ועיצובים, ואם תרצו, תוכלו אף לבנות פרגולות אלומיניום דמויות עץ. הודות לשימוש בטקסטורות עץ על האלומיניום תוכלו לקבל פרגולה במראה טבעי ובחוזק מרבי, והגודל, הצורה, הצבע והטקסטורה לפי בחירתכם וטעמכם האישי.
יתרון נוסף של סוככי אלומיניום הוא היכולת לבנות אותם בכל שטח, בהתאם לתנאים הקיימים בו. כך למשל, במרפסות קטנות, אפשר לבנות פרגולה תלויה, אשר אינה מצריכה בניית עמודים תומכים על חשבון שטח המרפסת. כמו כן, ניתן לבנות סוככים בעלי שני עמודים תומכים בלבד, בעלי ארבעה עמודים, בעלי מסגרת בטון ועוד. הכל בהתאמה מלאה לתנאי השטח ולניצול מרבי של המרפסת, הגינה או כל שטח מקורה אחר.
היופי והפרקטיות משתלבים יחדיו בתהליך בנייה קצר ופשוט למדי. הפרגולות נבנות ביעילות ובפרק זמן קצר למדי במפעל שעובד לפי תקני בקרת איכות מחמירים, בתהליך הבנייה נעשה שימוש במחברים ובאביזרים נלווים בצבעים תואמים לצבע הפרגולה, לשמירה על קו אסתטי ועיצוב הפרגולה נעשה תוך שיתוף הלקוח ולפי רצונותיו. חברת עילית אלומיניום, המתמחה בפתרונות כמו סגירת מרפסות, בנייה מהירה, תוספות בניה ובניית מרפסות שמש, עם אחריות לעשר שנים לכל מוצריה, מציעה גם פתרון הצללה למכונית, שמשמש גם כחניה פרטית. בבתים צמודי קרקע מעדיפים היום את הרכב מקורה ושמור לצד הבית, וההצללה לרכב של "עילית אלומיניום" מאפשרת חניה פתוחה באמצעות קורות אלומיניום וגג אלומיניום, או חניה סגורה עם דלת חשמלית נפתחת.


משלבים עץ וברזל

הפרגולות המסורתיות עשויות עץ. בניית פרגולה מעץ מספקת מראה טבעי וידידותי המשתלב עם הנוף בחוץ או עם הדק בגינה, בגג או במרפסת. על העצים המשמשים לייצור פרגולות נמנים: עצי האורן, עץ אלון, עץ איפאה, עץ טיק ועוד. לאחר בחירת סוג העץ לבניית הפרגולה, חשוב להקפיד שחומר הגלם יעבור "חיטוי בלחץ", ששומר על העץ מפני תולעים, טרמיטים ופטריות. קורות העץ ניצבות זמן רב בשמש. זו מייבשת וגורמת לסדקים בעץ, אליהם חודרות טיפות הגשם, שבסופו של דבר מובילות לריקבון, ולכן יש לוודא שמדובר בחומר אנטיבקטריאלי, המונע היווצרות בקטריות ומזיקים. גם ההחלטה על הגוון שבו תצבעו את הפרגולה היא משמעותית. פרגולה קטנה מומלץ לצבוע בצבע לבן או בקרם כדי שלא תבלוט מדי.
בחברת בול עץ, המתמחה בתכנון, בעיצוב, בייצור ובהקמה של פרגולות זה יותר מ-30 שנה, מסבירים כי כדי לייצר פרגולות עץ איכותיות, בסטנדרטים גבוהים, מקפידה החברה לעשות שימוש בעץ משובח ובמוצרים נלווים איכותיים. העצים עוברים טיפולים מיוחדים על מנת לשמרם היטב ולהגן עליהם מפני פגעי מזג האוויר, מפני רטיבות ומפני חרקים ומזיקים. החברה מציעה שיטת הצללה ייחודית המאפשרת שליפת הלייסטים בפרגולה לצורך תחזוקה בצורה קלה, דהיינו צביעה קלה מדי שלוש-ארבע שנים או אם יש קירוי נגד גשם, אזי התחזוקה נדרשת כל שמונה-עשר שנים. בשיטה הצללה זו, שנחשבת גם כסכך כשר לסוכות, הלייסטים מונחים ב-45 מעלות, מתקבל 100% צל ועדיין המון אור חודר לבית.
ב"בול עץ" מתכננים, מייצרים ומתקינים פרגולות עץ בכל גודל ובשלל עיצובים, בהתאם לדרישות האתר המיועד ולטעמו של הלקוח, לרבות פרגולות עץ ענקיות עבור לקוחות מן המגזר הציבורי. אולם לא רק עץ אלא גם פרגולות אלומיניום ומתכת ופרגולות עץ בשילוב ברזל ובמראה אסתטי. השילוב האחרון מתבטא במוצר הדגל של החברה, ה"איירגולה" - פרגולה תלויה המשלבת עץ עם פרופילי פלדה מגולבנים וצבועים המעניקים מסגרת מרשימה, עמידה וקשיחה לשנים רבות ומראה מודרני עכשווי. כיוון שמדובר בפרגולה ללא עמודים, מתקבל פתרון הצללה עם ניצול חכם של החלל המאפשר מרחב אירוח וישיבה מלא. אפשרות חכמה נוספת שמספקת "בול עץ" היא הדמיה: כל מוצר שהחברה מייצרת מלווה בהדמיה בתלת מימד המקלה על הלקוח לראות את התוצאה הסופית, וזה כולל בנוסף לפרגולות עץ, גם הדמיה של דקים ורצפות עץ, ריהוט גן וריהוט רחוב, מבני עץ גדולים ומחסנים, גדרות עץ ואדניות ועוד מוצרים שמספקת החברה.
סוף מעשה במחשבה תחילה, וחשיבה מוקדמת על אפשרויות ההצללה עוד בשלב התכנון, תאפשר חיסכון עלויות בהמשך הדרך, ותשפר את ההרגשה ואיכות החיים בבית. כידוע, שימוש נכון במשאבים הטבעיים הוא אחד מהעקרונות הירוקים המאפשרים לנו ליהנות מהקיים - שמש ישראלית מבורכת, מבלי לפגוע בתחושת הנוחות של הדיירים. בחירה בהצללה מתאימה עשויה לשנות את טמפרטורת הבית בצורה משמעותית, וזה רעיון שכדאי שילווה אתכם בתהליך התכנון והבנייה.

shutterstock 151209320

בוקסה:
איש תחת גפנו

מה, בעצם, פירוש המילה המשונה הזאת "פרגולה" ומהו מקורה? המילה "פרגולה" מקורה בשפה הלטינית (pergola) ומשמעותה היא "סוכת גפנים", ובעברית– עריס (בלשון המשנה, הגפן מודלית על גבי העריס - סוכת גפנים מוצלת שבה חי לו "איש תחת גפנו"). פרגולות הגיעו לעולם כולו מרומא, שם הן נבנו בדיוק עבור אותה מטרה שלשמה הן נבנות היום – הצללה. הפרגולות העתיקות של רומא נבנו בדרך כלל מקורות עץ פשוטות ועבות יחסית (השלד), שעליהן הונחו ענפים דקים יותר. מבנה זה לא נתן בדרך כלל את כמות הצל הרצויה, ועל מנת להפוך אותה פרגולה לפתרון הצללה יעיל, גידלו הרומאים בדרך כלל גפנים למרגלותיה. הגפנים, שנוטות להשתרג ולטפס, צמחו וגדלו והשתרגו על קורות הפרגולה ועל הענפים הדקים, והגדילו בצורה משמעותית את כמות הצל.
גם היום ניתן לשתול גפנים או צמחים מטפסים אחרים לצד הפרגולה, וליהנות ממראה טבעי יפהפה, ממש כמו ברומא. אפשר גם להוסיף מוצרים משלימים ולהפוך את הפרגולה למיוחדת במינה. כך למשל, אפשר לשלב גופי תאורה שיאירו את הפרגולה מבפנים וישוו לה מראה רומנטי ונפלא, ויטראז'ים, וילונות, מוביילים, עציצים תלויים וכל אלמנט עיצובי אחר על פי הטעם האישי של הלקוח, שיוסיף המון לפרגולה ויהפוך אותה לאחת ויחידה. אין ספק שחשוב לבחור באנשי מקצוע שידעו את המלאכה על בוריה, על מנת שאפשר יהיה ליהנות מפרגולה יציבה ועמידה שתשמש למשך שנים ארוכות.בוקסה 2:
עניין ביורוקרטי
טרם תזמינו את הפרגולה עבור החצר, במרפסת גג הבית או המרפסת, בקשו היתר מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. לרוב ניתן לבצע את התהליך באופן עצמאי, ללא סיוע איש מקצוע כאדריכל או מהנדס. לכל רשות מקומית הנחיות מעט שונות, ולכן לפני הפנייה לוועדה, כדאי לבדוק באתר הרשות אילו מסמכים נדרשים, מהן ההנחיות לבנייה ומהם שלבי התהליך. לרוב הפרוצדורה מסתכמת בהגשת תכנית אדריכלית ובתשלום חד פעמי בגין ההיתר. לעתים דורשת המועצה גם אישור שכנים לפרויקט, אך בכל מקרה חשוב לוודא שהפרגולה לא תגרע מאחוזי הבנייה של הבית. במידה שאתם נמצאים בעיצומו של תהליך שיפוצים, כדאי לערב בבחירת הפרגולה את המעצב והאדריכל, ובעיקר חשוב להתאים אותה למתאר הנוף סביב הבית.


לידים:
תריסי ההזזה עם שלבי פלסטיק, המהווים בעיקר פתרון נגד שמש ואבק אך פחות יעילים כנגד רעש וחום, הם אחת ממכות העיצוב במדינת ישראל. השימוש השכיח בתריסים הללו, שנוטים להצהיב ולהתפורר, מכער את הסביבה וללא ספק מקנה לה מראה מונוטוני זול

חוק התכנון והבנייה בישראל מאפשר לבנות בליטות - גגונים להצללה, ברוחב של עד חצי מטר מהמבנה מבלי שזה ייחשב לשטח בנוי. הפתרון הזה אינו לגמרי מספק, אך אפשר לנצל אותו בתכנון נכון ובגובה המתאים להצללה על הקירות ועל פתחי הבית

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה