דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 287
 • הדפס
 • דוא"ל

להכיר טובה

הרב רפאל זר

ראשון, 30 דצמבר 2018 09:14
להכיר טובה

תפיסת עולמם של כל הכופרים בהשם יתברך ובתורתו. בל נטעה, אין כפירתם בה' נובעת מתוך אידאולוגיה כזו או אחרת, כל כפירתם נובעת אך ורק מתוך מניע אחד, איך להוכיח שהעולם כולו, כולל כל אשר בו מאדם עד בהמה, עופות, דגים, עצים, ירח, כוכבים ומזלות, הכל בכל מכל כל, נוצר באופן מקרי ח"ו, כאילו שאין דין ואין דיין, עולם ללא בורא ומנהיג ח"ו, ואיש כל הישר בעיניו יעשה, שזוהי למעשה מטרתם הסופית, לעשות ככל העולה על רוחם.

 

 

 

פרשת השבוע "ואלה שמות בני ישראל הבאים מצרימה את יעקב איש וביתו באו" וכו' "ויקם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף" וכו' אומרים חז"ל: "כל הכופר בטובתו של חברו, סופו לכפור בטובתו של הקדוש ברוך הוא, ולומדים זאת מפרעה הרשע, בתחילה אמר "לא ידע את יוסף", ולאחר מכן נאמר "לא ידעתי את ה' ", שהרי איך יכול להיות שלא ידע את יוסף? והרי יוסף מלך במצרים שמונים שנה, והציל את מצרים ואת כל סביבותיה מחרפת רעב, אלא עשה עצמו כאינו יודע.

 

והדברים נוראים ואיומים, כי איך אפשר לו לאדם לכפור בטובה זו, שהיא לא סתם איזו עזרה שקיבל בדרך עקיפה, זוהי טובה כלל ארצית, שהעמידה את כל המדינה כולה על רגליה, אם כן איך ירד פרעה לדיוטא תחתונה כזו? לשכוח אדם שכל מצרים קיימת בזכותו?

 

 

אלא אחים יקרים צריכים אנו לדעת יסוד גדול ועצום מסודות נפש האדם, האדם נוטה מטבעו להקטין ולצמצם עד כמה שאפשר לו, את אותן טובות שחברו היטיב עמו, ולמה? כיוון שלא רוצה להרגיש חייב, האדם מטבעו שונא מחויבויות, לא רוצה להרגיש חייב לאף אחד. האדם נולד מטבעו מרדן, אינו אוהב משמעת, לא רוצה שאף אחד בעולם יגיד לו מה לעשות, בבחינת אין מי יאמר לו מה תעשה, ואין מי יאמר לו מה תפעל שזו בחינת אלוה. לכן נוכל להבין למה פרעה אמר "לא ידעתי את יוסף", שהרי אם יודה בטובתו של יוסף, עד כמה היטיב למצרים כולה, לא יוכל אח"כ להרע לעם ישראל, שהם מבני יוסף, לכן עמד והכריז: "לא ידעתי את יוסף!", ומכאן נבין למה הוצרך להכריז על עצמו כאלוה, באומרו: "לי יאורי ואני עשיתיני", כיוון שרצה לעשות ככל העולה על רוחו, ואף אחד לא יוכל לומר לו למה עשית כך? ולמה פעלת כך?... 

 

 

מכאן נבין למה סופו של הכופר בטובת חברו, לכפור בטובתו של השם יתברך, שהרי אינו רוצה להרגיש חייב, שהרי אם ירגיש חייב, זה יפריע לו לעשות ככל העולה על רוחו, לכן כופר הוא בטובת השם יתברך, באמרו לא ידעתי את ה'. זוהי למעשה אחים יקרים, תפיסת עולמם של כל הכופרים בהשם יתברך ובתורתו.

 

בל נטעה, אין כפירתם בה' נובעת מתוך אידאולוגיה כזו או אחרת, מתוך איזו תובנה שהבינו או ראו, שהרי כל העולם שלהם עולם של כפירה, בנוי ומושתת אך ורק על תזות כאלה ואחרות, הכל השערות. פרי דמיונם של כל מיני אנשים הקרויים מדענים, שכל המניע שלהם, הוא אך ורק לכפור בה' ובתורתו, כל כפירתם נובעת אך ורק מתוך מניע אחד, איך להוכיח שהעולם כולו, כולל כל אשר בו מאדם עד בהמה, עופות, דגים, עצים, ירח, כוכבים ומזלות, הכל בכל מכל כל, נוצר באופן מקרי ח"ו, כאילו שאין דין ואין דיין, עולם ללא בורא ומנהיג ח"ו, ואיש כל הישר בעיניו יעשה, שזוהי למעשה מטרתם הסופית, לעשות ככל העולה על רוחם. אחים יקרים בואו ונתרחק מהם ומהמוניהם, אין לנו חלק ונחלה עם בני אדם הכופרים בטובתו של בעל הבית פטרונו של עולם, אבינו מלכנו.       

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה