דבר הרב

(0 הצבעות)
 • צפיות: 123
 • הדפס
 • דוא"ל

להמשיך את הרוחניות

הרב רפאל זר

חמישי, 10 אוקטובר 2019 07:49
להמשיך את הרוחניות

עכשיו נוכל להבין היטב למה מצוות סוכה באה מיד אחרי כיפור, אחרי שהנשמה התעלתה לגבהים רמים ונעלים ביום הקדוש, אזי גם הגוף העכור, מתקדש בבחינת "האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי"

 

 

פרשת השבוע "האזינו השמים ואדברה, ותשמע הארץ אמרי פי", מובא בספרי חסידות, על ידי "האזינו השמים ואדברה", תשמע גם הארץ אמרי פיו של השם יתברך. כלפי מה הדברים אמורים, כולנו זכינו לעבור בס"ד את עשרת ימי תשובה, ועל כולם יום הכיפורים, לב מי לא נמס והיה למים? כולם כולם, מי פחות ומי יותר, אבל המכנה המשותף שבכולם, שלכל אחד היה רגע של התעוררות, רגע של חשבון נפש אמתי עם עצמו, הרגשה של התעלות אמיתית, והתנשאות מעל פני חיי החומר העכורים. וכאן אחים יקרים, הגענו לשעה הגדולה שעל ידי כך, שהנשמה התרוממה מעל פני הגוף העכור, עכשיו גם הגוף מסוגל להיכנע לרצונה של הנשמה, לעבוד את השם יתברך.

 


וזהו הביאור "האזינו השמים ואדברה", דהיינו הנשמה שהיא מן העליונים, כשהיא תשמע, כשהיא תתפעל מעבודת השם אמיתית, הבאה מתוך רגש והתעלות כמו שזכינו בס"ד ביום הכיפורים, אזי תשמע גם הארץ, שזהו הגוף שבא מן הארץ, מן האדמה, אמרי פיו של השם יתברך. ובדרך זו נראה לי להסביר בס"ד, למה מיד אחרי כיפור זוכים אנו למצוות סוכה? שהיא אחת המצוות החשובות ביותר, כמו שמובא בספרי חסידות, שהמצווה היחידה לה זוכה היהודי להיכנס עם כל גופו אל תוך המצווה, זוהי מצוות סוכה. שהרי כידוע כל מצווה משתייכת לאבר אחר, לדוגמא מצוות תפילין, על היד ועל הראש, ומצוות לולב ומיניו, ביד, אכילת מצה, תלמוד תורה, תפילה, ברכות, בפה, הליכה לדבר מצווה, ברגליים, וכן על זה הדרך, כל מצווה ומצווה באבר הפרטי לו היא מיוחדת, אבל שונה מכל המצוות כולן היא מצוות סוכה, שאותה מקיימים, על ידי כניסת הגוף כולו לתוך המצווה, דהיינו לסוכה.

 


עכשיו נוכל להבין היטב למה מצוות סוכה באה מיד אחרי כיפור, אחרי שהנשמה התעלתה לגבהים רמים ונעלים ביום הקדוש, אזי גם הגוף העכור, מתקדש בבחינת "האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי" כנ"ל, ואז ניתן להכניס את כל הגוף לצד הקדושה. ובזה ניתן לבאר, גם את מצוות ארבעת המינים, שכידוע ארבעת המינים רומזים לאברים בגופו של האדם, האתרוג דומה ללב, ההדס לעיניים, הערבה לשפתיים, והלולב לשדרתו של האדם, ובזה שאנו מנענעים אותם, מעלה ומטה, מזרח, מערב, צפון ודרום, אנו מראים שליטה מוחלטת בכל האיברים הללו, ששום אבר לא יזוז לאף מקום, בלי לדעת שזהו אכן רצון השם יתברך. ואת כל השליטה הזאת בגופנו, השגנו אחרי העבודה הגדולה של יום הכיפורים, על ידי "האזינו השמיים ואדברה", זכינו שתשמע הארץ, דהיינו הארציות שלנו, הגוף העכור, את דברי השם יתברך. אחים יקרים לא נותר לי אלא לברך את כולנו יהי רצון שרגשות אלה של התעלות ורוממות רוח לא ייעלמו מאתנו וילוו אותנו כל השנה כולה אכי"ר. שבת שלום ומבורך.

אהבתם? תנסו גם את אלו

עכגדכדגעד

 • יום שני | 20:00

  רחוב הקרן 7

  פתח תקווה

 • יום שלישי | 21:00

  רחוב סעדיה חתוכה 70 יהוד

  השיעור השבועי ביהוד

 • יום חמישי | 21:30

  רחוב ר' יוסף קארו 3 אור-יהודה

  השיעור השבועי באור יהודה